W sobotnie popołudnie 21 listopada w remizie OSP w Wilamowicach zrobiło się tłoczno i gwarno. Powodem wzmożonego ruchu nie był jednak wcześniejszy bal Andrzejkowy. Ponad dwieście osób przybyło by słuchać, mówić i doświadczać obecności języka wymysiöeryś. Część z nich przybyła z odległych zakątków kraju. Inni choć przeszli zaledwie kilka kroków odbyli podróż jeszcze dłuższą. Podróż w lata swojej młodości, gdy język wilamowski rozbrzmiewał na ulicach miasteczka. Wrażenie to mogło być tym silniejsze, że większość z tych, którzy organizowali i występowali w ramach wydarzenia #Wilamowice mówią! zbyt starzy nie są, ba czasem to jeszcze dzieci. To właśnie z myślą o nich powstał finansowany przez FNP projekt „Stworzenie klastra turystycznego w gminie Wilamowice w oparciu o język wymysiöeryś i związaną z nim kulturę”, którego podsumowywaniem było omawiane spotkanie.
W maju 2015 Dr Tomasz Wicherkiewicz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wilamowice w uznaniu za wieloletnią działalność na rzecz ochrony języka wilamowskiego.
Wilamowianka podczas wywiadu opowiada o swoim synu, który pracuje w Niemczech. Mówi także o swym stanie zdrowia i opowiada, co robiła ostatnio (wizyta na cmentarzu). Rozmowa skupia się także wokół tego, co wydarzyło się niedawno w Wilamowicach (pogrzeby).
Użytkowniczka języka wilamowskiego opowiada historię swojego życia i swojej rodziny.
Postawy językowe użytkowników języka wilamowskiego.
Kacper jest jednym z nowych użytkowników wilamowskiego. Rozpoczął naukę tego języka rok temu i obecnie posługuje się nim rozmawiając z przyjaciółmi w szkole i na Facebooku.
Dorota po raz pierwszy usłyszała wymysiöeryś od swojej prababci. Rozpoczęła naukę 3 lata temu i kilka miesięcy temu zdała pierwszy w historii egzamin z wilamowskiego.
Życzenia świąteczne w języku Wilamowskim. Tymoteusz Król i jego uczniowie, Wilamowice, grudzień 2014.
Życzenia świąteczne w języku Wilamowskim. Tymoteusz Król i jego uczniowie. Wilamowice, grudzień 2014.